AB Baster

tel: 531 474 754

Akcesoria niezbędne w pracach tapicerskich

Strona główna » Akcesoria niezbędne w pracach tapicerskich

Tapicerstwo najpierw było zawodem rzemieślniczym, a później również rodzajem przemysłu. Jednak do dzisiaj istnieją zakłady tapicerskie i pracujący w nich rzemieślnicy, którzy są w stanie nadać meblom czy tapicerce samochodowej zupełnie nowy wygląd. Co ciekawe, ta działalność nie zanika wraz z nowoczesnością, ale zaczyna być nawet coraz bardziej popularna. W pewien sposób wpisuje się nawet w podejście ekologiczne, które unika marnowania zasobów i stara się użytkować istniejące sprzęty jak najdłużej, a tapicerstwo to umożliwia, bo pozwala nadać nowy wygląd nawet bardzo zniszczonym meblom. Na czym jednak konkretnie polega praca tapicera i jakie akcesoria są niezbędne podczas jej wykonywania?

Czego potrzebuje do swojej pracy tapicer?

Tapicerstwo polega na pokrywaniu mebli, fragmentów wystroju wnętrza oraz elementów wyposażenia samochodu warstwami tkanin lub innych materiałów. Tapicerowanie może dotyczyć zarówno nowych przedmiotów, które są dopiero wytwarzane, jak i używanych, które podlegają renowacji. Do tej pracy niezbędne są odpowiednie narzędzia i inne akcesoria, warto wśród nich wymienić przede wszystkim:

  • Zszywacz tapicerski, który może być mechaniczny, elektryczny lub pneumatyczny. Dzięki niemu w szybki sposób można łączyć ze sobą różne materiały, w tym tkaniny z drewnem, co przydaje się szczególnie podczas renowacji tapicerki meblowej.
  • Młotek tapicerski – przydatny podczas przybijania szpilek tapicerskich i podobnego rodzaju prac. Dodatkowo może posiadać pazur do wyciągania gwoździ.
  • Przyrząd do wbijania gwoździ – pozwala na wbijanie gwoździ o bardzo małej średnicy łebka (do 3 mm).
  • Łapka tapicerska – umożliwiająca rozpinanie spinek tapicerskich wykorzystywanych w tapicerce samochodowej.
  • Szczypce do klamer – znajdują zastosowanie również przede wszystkim w tapicerce samochodowej. Dzięki nim można w łatwy sposób zaciskać klamry tapicerskie.
  • Dłuto tapicerskie – za pomocą tego narzędzia można podważać oraz ścinać gwoździe i klamry.
  • Akcesoria do guzików – takie jak praska pozwalająca obciągać guziki tkaninami lub innym materiałem; a także pikownica umożliwiająca pikowanie materiałów tapicerskich guzikami.
  • Wyciągacz do zszywek – dzięki jego użyciu można w łatwy sposób wyciągać stare zszywki, na przykład ze zużytego pokrycia tapicerskiego.