AB Baster

tel: 531 474 754

Jak dbać o meble tapicerowane?

Strona główna » Jak dbać o meble tapicerowane?

Meble posiadające tapicerkę są bardzo wygodne, dlatego tak często mamy je w swoich domach. Są również niezwykle dekoracyjne i dzięki odpowiednio dobranej tkaninie lub skórze można w łatwy sposób dopasować je do wyglądu całego mieszkania. Jednak o meble tapicerowane trzeba dbać, aby przez długi czas wyglądały bardzo dobrze i mogły nam służyć. W jaki sposób najlepiej je pielęgnować, o tym piszemy poniżej.

Pielęgnacja mebli tapicerowanych

Na meblach pokrytych tapicerką bardzo szybko widoczne są wszelkie zabrudzenia, takie jak na przykład plamy po napojach i jedzeniu, ślady długopisów oraz kredek, sierść zwierząt, a także kurz zbierający się szczególnie w zagłębieniach. Jedną z najważniejszych zasad jest przede wszystkim jak najszybsze czyszczenie plam odpowiednimi środkami i niedopuszczanie do tego, by pozostawały na tapicerce przez długi czas. Istotne jest również regularne odkurzanie takiego mebla, aby jego powierzchnia pozostawała czysta.

Jednak szczegółowe zasady pielęgnacji mogą trochę się różnić zależnie od tego, z jakiego materiału wykonana jest konkretna tapicerka:

  • Skórę ekologiczną możemy oczyszczać z kurzu i mniejszych zabrudzeń za pomocą wilgotnej szmatki z dodatkiem szarego mydła. Jeśli plamy są trudniejsze do usunięcia, to najlepiej użyć do nich specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia ekoskóry.
  • Skóra naturalna wymaga konserwacji przeprowadzanej regularnie co kilka miesięcy za pomocą odpowiednio dobranych profesjonalnych preparatów. Podczas czyszczenia mebli skórzanych nie używamy wody, ale jedynie suchej szmatki ze środkiem konserwującym, co zapewni odpowiednie natłuszczenie powierzchni i dzięki temu ochroni ją przed zabrudzeniami oraz drobnymi uszkodzeniami.
  • Tkaniny są najprostsze do czyszczenia, ponieważ zwykle nie wymagają używania specjalistycznych środków. Przede wszystkim takie meble tapicerowane warto regularnie odkurzać, aby pozbyć się osiadającego na nich każdego dnia kurzu. Do tego celu najlepiej użyć odkurzacza ze specjalną nasadką czyszczącą albo miękkiej szczotki z naturalnym włosiem. Natomiast plamy pojawiające się na powierzchni najlepiej usuwać za pomocą wilgotnej szmatki nasączonej wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub łagodnego środka piorącego.