AB Baster

tel: 531 474 754

Uszkodzona tapicerka. Jak przywrócić staremu materiałowi utracony blask?

Strona główna » Uszkodzona tapicerka. Jak przywrócić staremu materiałowi utracony blask?

Meble tapicerowane wyglądają bardzo efektywnie, są komfortowe w użytkowaniu, pasują do wielu stylów i nadają wnętrzom przytulności. Jednak po pewnym czasie ich powierzchnia może się poplamić, zużyć albo ulec poważniejszym uszkodzeniom. Taki mebel można odnowić i przywrócić mu utracony blask. W jaki sposób się to robi? O tym w dalszej części naszego wpisu.

Jak odnowić uszkodzoną tapicerkę?

Odnawianie mebli tapicerowanych, to znaczy ich renowacja, to różnorodne działania, które są podejmowane, aby uszkodzony mebel znów wyglądał jak nowy i mógł być używany zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Zamiast wyrzucać podniszczony mebel tapicerowany, warto odnowić go i dać mu drugie życie, szczególnie jeśli darzymy go dużym sentymentem lub jest to antyk. Można spróbować zrobić to samemu lub oddać go do tapicera, który ma duże doświadczenie i jest w stanie poradzić sobie nawet z najtrudniejszymi przypadkami.

Etapy odnawiania konkretnego mebla są nieraz zindywidualizowane i zależą od tego, jak został wykonany i jakie są jego uszkodzenia. Jednak można wyróżnić kilka ogólniejszych etapów renowacji, które często się powtarzają:

  • Usunięcie starego i zniszczonego obicia, szczególnie jeśli uszkodzenia są na tyle duże, że nie da się ich naprawić miejscowo i nie mamy identycznego materiału obiciowego na zniszczone fragmenty. Ważne jest również wyjęcie starych zszywek i gwoździ podtrzymujących elementy obiciowe.
  • Istotne jest obejrzenie wnętrza mebla i zdecydowanie, czy jego elementy drewniane są nieuszkodzone, a także w jakim stanie znajduje się gąbka lub inne materiały wypełniające. Konieczna staje się wymiana wszelkich spróchniałych, osłabionych i nadjedzonych przez owady elementów drewnianych. Warto również wymienić zniszczone gąbki na zupełnie nowe, które zapewnią dużą wygodę użytkowania.
  • Po wymianie wnętrza mebla przychodzi czas na nową tapicerkę. Tu możemy wybrać podobną do poprzedniej lub taką w zupełnie innym stylu, która będzie pasowała do aranżacji wnętrza naszego mieszkania. Dodatkowo istnieje możliwość dobrania lamówek, które nie tylko ozdobią gotowy mebel, ale także mogą ukryć niezbyt estetyczne fragmenty szwów.

Po tak wykonanej renowacji nasz ulubiony mebel znów wygląda jak nowy. Zależnie od naszych upodobań może zachować swój charakter i wyglądać tak samo jak pierwotnie albo zupełnie inaczej, jeśli zdecydujemy się na inny kolor czy deseń obicia. Jednak bez względu na to, którą opcję wybierzemy, możemy być pewni, że dzięki pomocy tapicera będziemy mogli cieszyć się odnowionym meblem przez bardzo długi czas.