AB Baster

tel: 531 474 754

Tapicerka kiedyś i dziś. Od mebli PRL-owskich po współczesne

Strona główna » Tapicerka kiedyś i dziś. Od mebli PRL-owskich po współczesne

Z biegiem lat i wraz z rozwojem technologii wiele mebli i sprzętów wykonywanych jest z innych materiałów i ma inny design niż w ubiegłym wieku. Zmiany możemy zaobserwować na przykład w meblach wypoczynkowych. W czasach PRL-u w wielu polskich domach czy restauracjach gościły zupełnie inne fotele, czy sofy niż dziś. Często jednak zdarza się tak, że meble z tamtych lat są doceniane za swój niepowtarzalny wygląd, a ich właściciele decydują się na renowację i korzystają z usług tapicera meblowego. Dzięki temu meble mogą posłużyć przez wiele lat. Czym się różniły meble z czasów PRL od dzisiejszych i dlaczego warto je odnawiać?

Kultowe meble z PRL-u

Meble, które produkowane były w czasach PRL-u, łączyły w sobie minimalizm i wygodę. Wielu kolekcjonerów określa fotele czy sofy, które pochodzą z tamtego okresu meblami z duszą. W tamtym okresie na rynku pojawiło się kilka modeli foteli, które są do dziś wspominane przez osoby dorastające w tamtych czasach, jest to na przykład fotel 366, który został zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego. Dzięki temu, że produkowany był masowo, to można było go znaleźć niemal w każdym polskim domu.

Mebel wyróżniał się przede wszystkim prostotą, ponieważ był obity tapicerką, która nie miała żadnych ozdób. Czasami jednak zdarzało się, że była pikowana. W czasach PRL-u dużą popularnością cieszyły się przede wszystkim fotele obite skórą. Najczęściej były one niskie i głębokie, a nazywano je wówczas meblami klubowymi. Charakterystyczny dla tamtych czasów był również tak zwany fotel muszelka.

Dlaczego meble z PRL-u są cenione do dziś?

Dziś na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań, jeśli chodzi o meble wypoczynkowe do domów czy lokali gastronomicznych. Tapicerki nadal cieszą się dużą popularnością. Jednak w związku z tym, że meble w czasach PRL-u były trwalsze niż te, które możemy kupić dziś, a do tego ich design jest niepowtarzalny, wiele osób ceni je do dziś.

Sofy czy fotele z biegiem lat tracą swój dawny blask, jednak aby go zachować, często wystarczy wymienić tapicerkę. Dzięki temu kultowe meble, które mają lata świetności za sobą, mogą zyskać nowy, świeży wygląd, jednocześnie zachowując ducha PRL-u. Takie sofy czy krzesła znajdują dziś zastosowanie w aranżacji wielu domów i mieszkań, a także restauracji czy barów, nadając im niepowtarzalnego charakteru.