AB Baster

tel: 531 474 754

Jakie materiały są wykorzystywane do zabezpieczania wnętrz pojazdów?

Strona główna » Jakie materiały są wykorzystywane do zabezpieczania wnętrz pojazdów?

Dbanie o pojazd oznacza nie tylko regularne przeglądy jego stanu technicznego oraz dbanie o lakier oraz inne elementy z zewnątrz. To także troska o to, by wnętrze pojazdu było zawsze czyste, odpowiednio wytrzymałe i komfortowe dla codziennego użytkowania. Aby jednak dobrze dbać o wnętrze, warto wiedzieć, jakie materiały zostały użyte do jego zabezpieczenia.

Fabryczne materiały we wnętrzach pojazdów

Pojazdy wychodzące z fabryki z biegiem lat zmieniają się nie tylko pod względem mechanicznym czy technicznym, ale również wizualnym. Zmieniają się także materiały używane do wykończenia i zabezpieczenia ich wnętrza. Na przykład jeszcze 30-40 lat temu udział tworzyw sztucznych we wnętrzu pojazdu wynosił około 7,5%, a obecnie szacuje się, że wzrósł aż do około 40%. Już to jest mocną wskazówką co do materiałów używanych we wnętrzach samochodów osobowych – w dużej części są to po prostu elementy tworzywowe, takie jak poliuretany, polipropyleny, polietyleny czy poliwęglany. Pozostałe materiały, jakie znajdziemy we wnętrzu swojego pojazdu, to różnego rodzaju tkaniny tapicerskie. Może to być na przykład tkanina żakardowa, szenilowa, welurowa, skóra naturalna czy sztuczna skóra – skaj. Oprócz tego do zabezpieczenia wnętrza pojazdu, na przykład podłogi, stosuje się także wykładziny i filce. Dzięki znajomości materiałów, z jakich wykonane zostało wnętrze danego pojazdu, możemy lepiej o nie zadbać, dobierając odpowiednie środki do pielęgnacji.

Zniszczona tapicerka – co zrobić?

W przypadku, gdy fotele w Twoim samochodzie są już nieco podniszczone częstym i intensywnym użytkowaniem, jego wnętrze nie jest dobrze chronione, co znacząco wpływa na samą wartość pojazdu na przykład w razie sprzedaży. Dlatego widząc przetarcia czy pęknięcia na swojej tapicerce, nie wahaj się poddać jej wymianie. Firma zajmująca się tapicerstwem samochodowym zadba o to, by Twój pojazd znów wyglądał jak nowy.