AB Baster

tel: 531 474 754

Co sprawia, że lepszym wyborem jest naprawa mebla niżeli kupno nowego?

Strona główna » Co sprawia, że lepszym wyborem jest naprawa mebla niżeli kupno nowego?

Jest powiedzenie „Co człowiek, to historia”. Tak samo można wyrazić się o meblach, które używamy latami. Z każdym z nich związana jest jakaś historia z naszego życia. Jedni nie przywiązują do tego uwagi, dla innych mebel może być źródłem osobistych wspomnień, ale nie tylko wartość sentymentalna sprawia, że warto naprawiać meble.

Zanim wybierzesz nowy komplet mebli, zastanów się, czy to dobry pomysł

Każdy zakup wiąże się z wydatkami, oczywiście naprawa również, ale waga ich jest niewspółmierna. Dlatego przed zakupem nowego mebla z sieciowego sklepu warto zastanowić się, co można zrobić z tym, który mamy. Możemy oddać go do naprawy i dać mu drugie życie. Mamy wówczas wpływ na zmiany, które wprowadzamy, na kolor i rodzaj tapicerki, wypełnienie oraz lakier. Możemy nadać mu indywidualne cechy kierowane naszymi preferencjami. W takiej sytuacji naprawa może mieć wręcz wymiar edukacyjny dla samych siebie i dzieci, które uczymy kreatywności i oszczędności.

Wiele ze starszych mebli może mieć wartość kolekcjonerską. Dlatego warto je naprawiać. Już teraz meble z lat 80. dla wielu hobbistów stanowią nie lada gratkę. Chętnie wykorzystywane są też przez młodych designerów.

Meble warto naprawiać również wtedy, kiedy uszkodzeniu ulega tylko ich część. Tak się dzieje, kiedy np. dzieci zaleją tapicerkę kanapy i jest ona już nieestetyczna, natomiast cała rama mebla i wszystkie jego mechanizmy ruchome są jeszcze sprawne. Podobnie sytuacja się ma z wygniecionym miejscem na kanapie czy fotelu.

Jeżeli posiadamy meble, które były robione pod wymiar, to również w takiej sytuacji nie powinniśmy się zastanawiać nad kupnem. W sklepach będzie nam trudno znaleźć tak dopasowane do naszego wnętrza nowe umeblowanie, a wymiana jednego z elementów może sprawić, że będzie on mocno odróżniał się od innych.

Bardzo ważnym argumentem przemawiającym za naprawą jest dbałość o ekologię środowiska. Żyjemy w czasach, kiedy to natura już mocno buntuje się przeciwko naszej niszczycielskiej działalności. Mniej produkcji to mniej emisji CO2. Powinniśmy z uwagą i szacunkiem traktować przedmioty, naprawiać je i nie wystawiać na śmietnik. Segregacja i utylizacja śmieci to kolejna gałąź gospodarki, która w bezpośredni sposób wpływa na stan naszego środowiska.