AB Baster

tel: 531 474 754

Właściwości i zastosowania pianki tapicerskiej

Strona główna » Właściwości i zastosowania pianki tapicerskiej

Jednym z bardzo istotnych materiałów wykorzystywanych podczas tapicerowania jest pianka tapicerska, nazywana również gąbką tapicerską. W zależności od tego, jakie ma być jej zastosowanie, wyróżniamy wiele jej rodzajów o odmiennej gęstości i sztywności. Piankę wykorzystuje się podczas tapicerowania mebli domowych i ogrodowych, foteli samochodowych, a specjalnych rodzajów pianki używa się nawet do wypełniania foteli samolotowych. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat tego materiału i jego właściwości.

Czym wyróżnia się gąbka tapicerska?

Gąbka tapicerska, czyli pianka, to materiał o wszechstronnym zastosowaniu, ponieważ wykorzystuje się go podczas renowacji starych mebli, dodawania tapicerki do nowych mebli i drzwi, a także w przypadku tapicerek w różnego rodzaju pojazdach.

Pianka tapicerska to rodzaj elastycznej pianki poliuretanowej, która posiada odpowiednie atesty dopuszczające jej stosowanie w produkcji meblowej. Wyróżnia się sprężystością, elastycznością, wysoką wytrzymałością na rozciąganie, ściskanie i przeciążenia. Jest bardzo trwała, podczas obróbki nie pyli, a dodatkowo niektóre jej rodzaje mogą posiadać właściwości izolacyjne. Istotne jest również to, że dzięki swojej strukturze gąbka przepuszcza powietrze, jest odporna na wahania temperatur, działanie drobnoustrojów i czynników chemicznych. Zależnie od konkretnych zastosowań można wybrać rodzaj pianki o różnym stopniu sztywności, twardości i gęstości, dzięki czemu będzie ona mniej lub bardziej odporna na odkształcenia.

Zastosowania pianki tapicerskiej

Jak sama nazwa wskazuje, pianka wykorzystywana jest przede wszystkim w tapicerstwie. Najczęściej używa się jej podczas tapicerowania mebli, w tym siedzisk krzeseł i foteli, elementów oparcia i podłokietników oraz kanap, sof i puf. Pianka tapicerska znajduje zastosowanie jako wypełnienie materaców, w tapicerce drzwiowej oraz jako materiał do wygłuszeń. Poza tym używa się jej w tapicerstwie samochodowym i samolotowych – a szczególnie do wypełniania foteli, a także w kaletnictwie i produkcji sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych. Dodatkowo niektóre rodzaje gąbki stosowane są nawet w przemyśle odzieżowym czy podczas produkcji artykułów dla zwierząt, co pokazuje, że jej wykorzystanie jest naprawdę bardzo szerokie i zróżnicowane.