AB Baster

tel: 531 474 754

Cechy dobrej tapicerki samochodowej

Strona główna » Cechy dobrej tapicerki samochodowej

Podczas wyboru samochodu sprawdzamy wiele jego elementów, ale jednym z ważniejszych powinno być przyjrzenie się rodzajowi i stanowi tapicerki. Pokrywa ona w końcu wnętrze auta, w którym będziemy spędzać sporo czasu. Warto, by było nam w nim wygodnie i by kolor oraz rodzaj tapicerki nam się podobał. Jeśli jednak trafiliśmy na samochód idealny, a tylko tapicerka nam nie odpowiada lub jest zniszczona, to jeszcze nic straconego, bo możemy zdecydować się na jej wymianę, którą to usługę oferuje coraz więcej firm. Przyjrzyjmy się więc bliżej, jakie główne cechy dobrej tapicerki samochodowej można wyróżnić.

Czym wyróżnia się dobra tapicerka w aucie?

Dobra tapicerka w aucie to przede wszystkim taka, która wytrzyma użytkowanie przez długi czas, ale nie tylko, ponieważ można wyróżnić więcej jej istotnych cech, które przedstawiamy poniżej:

  • Wytrzymałość – to bardzo istotna cecha, ponieważ nie chcemy, by nasza nowa tapicerka szybko się przecierała i rozrywała. Ważne jest, by jak najdłużej zachowała wygląd, jaki miała na początku. Jednym z najtrwalszych i ponadczasowych materiałów tapicerskich jest naturalna skóra, która jednak reaguje na zmiany temperatury i wilgotności, dlatego musi być odpowiednio pielęgnowana, aby zachowała swój wygląd. Dużo powszechniejszym wyborem są materiały skóropodobne, które łatwo pielęgnować i utrzymywać w czystości, choć trzeba pamiętać, by nie narażać ich na dużą wilgotność. Jeszcze inną opcją są rozmaite tkaniny i tu zależnie od konkretnej można znaleźć bardziej lub mniej trwałe, choć zwykle ich wytrzymałość jest mniejsza niż skórzanych.
  • Wygoda – tu przede wszystkim chodzi o jakość materiału foteli i wszystkich miejsc tapicerki samochodowej, których dotykamy czy na nich siedzimy. Bardzo dużą wygodę dają naturalne skóry, ale także welur, który jest miły i puchaty w dotyku. Mniej przyjemna może być sztuczna skóra, ponieważ szczególnie w gorące dni możemy się do niej przyklejać, co znacznie obniża komfort jazdy.
  • Odporność na zabrudzenia – w samochodzie zbiera się kurz, nieraz również spożywamy tam posiłki i pijemy napoje, dlatego dobra tapicerka powinna łatwo dawać się wyczyścić, gdy tylko zostanie zabrudzona lub zaplamiona. Najtrudniejsza do usuwania zabrudzeń będzie tapicerka welurowa, bo okruchy i kurz wnikają w nią głęboko, a po praniu długo schnie. Łatwiejsze do utrzymania w czystości są skóry i tkaniny z włókien poliestrowych (jak np. alacantara), które wystarczy czyścić wilgotną ściereczką z dodatkiem odpowiedniego preparatu.

Cechy obiektywne i subiektywne

Oprócz tych cech obiektywnych istnieją również subiektywne, które decydują o tym, jaki rodzaj tapicerki będzie najlepszy dla nas, wśród nich bardzo istotny jest choćby kolor. Poza tym wybór konkretnego materiału tapicerki zależy od tego czy wnętrze samochodu bardzo się brudzi (błoto przy wsiadaniu; małe dzieci, które jedzą we wnętrzu), a także jaki materiał obicia jest dla nas najwygodniejszy przy codziennym użytkowaniu i sprzątaniu. Dopiero biorąc pod uwagę wszystkie te cechy, możemy wybrać najlepszą dla nas tapicerkę samochodową.