AB Baster

tel: 531 474 754

Skóry ekologiczne jako materiał tapicerski

Strona główna » Skóry ekologiczne jako materiał tapicerski

Obicia tapicerskie stosowane do mebli lub samochodów mogą być wykonywane z różnorodnych materiałów. Wśród nich można wymienić wiele rodzajów tkanin, a także skóry naturalne i syntetyczne. Ze względu na coraz większą świadomość ekologiczną i ochronę zwierząt wiele osób nie chce już używać skór naturalnych, choć wyróżniają się wieloma pozytywnymi właściwościami, ale woli je zastąpić wyrobami syntetycznymi, które również mają wiele przydatnych cech.

Właściwości ekoskóry wykorzystywanej w tapicerstwie

Skóry ekologiczne są jednym z popularnych materiałów tapicerskich, ponieważ stanową dobry zamiennik skór naturalnych pod względem jakości, a poza tym są od nich tańsze. Sztuczne skóry powstają ze związków chemicznych takich jak polichlorek winylu lub poliuretan. Dzięki temu wyróżniają się dużą trwałością i wytrzymałością, która przewyższa nawet skóry naturalne.

Warto wykorzystywać skóry ekologiczne zarówno w tapicerstwie meblowym, jak i samochodowym, ponieważ są bardzo odporne na odkształcenia, przedarcia i inne uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzą się również w trudnych warunkach, tam gdzie naturalne skóry szybko uległyby zniszczeniu, na przykład na siedzeniach motocykli czy motorówek, które są narażone na wysoką wilgotność, ostre słońce i zmienne temperatury.

Ekoskóry są łatwiejsze w obróbce od naturalnych, ponieważ ich powierzchnia jest jednolita, nie ma uszkodzeń, słabszych miejsc czy odbarwień, które mogą często zdarzać się w przypadku skóry naturalnej. Dzięki temu tworzenie z nich tapicerki jest łatwiejsze, nawet jeśli dotyczy ona dużych powierzchni.

Warto również zwrócić uwagę na to, że skóry ekologiczne są łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ wystarczy przecierać je co jakiś czas wilgotną ściereczką, a jeżeli zabrudzenia są większe, to można używać różnorodnych środków czyszczących do tapicerki bez obaw o zniszczenie powierzchni.

Ograniczenia ekoskór

Choć sztuczne skóry mają wiele zalet, to jednak nie są materiałem idealnym i posiadają również pewne ograniczenia. Przede wszystkim ich przepuszczalność powietrza i wilgoci jest niewielka, ponieważ nie mają naturalnych porów, dlatego po dłuższym użytkowaniu mogą pojawić się na nich plamy. Poza tym w czasie upałów mocno się nagrzewają, więc siedzenie na nich latem może być mało komfortowe. Jednak wybierając tapicerkę samochodową czy meblową oprócz tych wad, warto mieć w pamięci również zalety, aby zdecydować, czy ekoskóra to materiał najbardziej odpowiedni dla nas.