AB Baster

tel: 531 474 754

Jak wygląda proces tapicerowania mebli?

Strona główna » Jak wygląda proces tapicerowania mebli?

Meble tapicerowane znajdują się właściwie w każdym domu, a często pojawiają się również w biurach, kawiarniach, instytucjach publicznych czy strefach relaksu w centrach handlowych. Choć technika tapicerowania znana jest od stuleci, to współcześnie staje się szczególnie rozwinięta i dostępna powszechnie. Kupujący mają bardzo szeroki wybór spośród wielu różnych materiałów tapicerskich oraz kolorów gotowego pokrycia. Poza tym meble tapicerowane wykonuje się w tak wielu stylach, że pasują do wnętrz urządzonych w bardzo różny sposób.

Tapicerowanie mebli krok po kroku

Meble poddane tapicerowaniu zazwyczaj składają się z drewnianej ramy, miękkiego wypełnienia oraz obicia wykonanego z wybranej tkaniny lub skóry. Dodatkowo mogą posiadać drewniane lub metalowe nóżki czy uchwyty. W jaki sposób przebiega jednak sam proces tapicerowania? Poniżej przedstawiamy najważniejsze etapy, które trochę się różnią zależnie od tego, czy to tapicerowanie nowego mebla, czy też wymiana zużytej tapicerki:

  • Jeśli mebel był wcześniej tapicerowany, to najpierw niezbędne jest usunięcie starej tapicerki wraz z gwoździami czy zszywkami, którymi była ona przymocowana.
  • Następnie sprawdzamy stan drewnianych elementów ramy mebla, czy nie są osłabione lub próchniejące, czy nie potrzebna staje się ich wymiana albo wzmocnienie.
  • Po wszystkich powyższych zabiegach przygotowawczych nasz mebel jest już przygotowany do rozpoczęcia procesu tapicerowania. Jego pierwszym właściwym etapem staje się wypełnienie wnętrza gąbką tapicerską. Przy czym ważne jest wybranie gąbki o odpowiedniej twardości i elastyczności zależnie od tego, jakie jest przeznaczenie naszego mebla.
  • Gąbka tapicerska musi zostać odpowiednio przycięta i dopasowana, aby wypełnić całe wnętrze siedziska mebla, jego oparcie, podłokietniki i pozostałe części miękkie.
  • Po dokładnym dopasowanie gąbki i umieszczeniu jej we wnętrzu mebla można zająć się pokryciem całości tkaniną obiciową. Jej wybór zależy od naszych upodobań, stylu pomieszczenia, w którym ma znajdować się mebel, a także od naszych wymagań (np. miękkości, dużej odporności na plamy czy łatwości czyszczenia). Wybraną tkaninę przymocowujemy za pomocą zszywacza tapicerskiego, część pokrycia również zszywamy maszynowo lub ręcznie igłą z nitką. Nieraz również przyda nam się młotek tapicerski wraz z gwoździami.
  • Na koniec tapicerowania pozostają nam elementy wykończeniowe, takie jak guziki, ozdobne tasiemki oraz sznurki. Dodają one dekoracyjności, a jednocześnie można pod nimi ukryć miejsca z mniej estetycznymi przeszyciami materiału.