AB Baster

tel: 531 474 754

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń tapicerki samochodowej

Strona główna » Najczęstsze przyczyny uszkodzeń tapicerki samochodowej

Niezależnie od rodzaju tapicerki samochodowej, jest ona narażona na uszkodzenia. Wskutek korzystania z samochodu na tapicerce pojawiają się plamy, odbarwienia, przetarcia i uszkodzenia mechaniczne, które wpływają na estetykę wnętrza pojazdu. Wyjaśniamy, co najczęściej prowadzi do uszkodzenia tapicerki samochodowej i jak przywrócić jej dawny, atrakcyjny wygląd.

Jakie są rodzaje tapicerek samochodowych?

Wyróżniamy kilka rodzajów tapicerek samochodowych. Różnią się one w zależności od marki i standardu wyposażenia pojazdu. Najtańszym rodzajem tapicerki samochodowej, jest tapicerka materiałowa. Nie urzeka ona wyglądem oraz jest stosunkowo mało odporna na uszkodzenia mechaniczne. Nieco bardziej funkcjonalnym rodzajem tapicerki jest tapicerka z alcantary. Choć i w tym przypadku nie mamy do czynienia z materiałem luksusowym, to jest on bardziej odporny na uszkodzenia oraz zapewnia większy komfort podczas korzystania z samochodu. Do tapicerek luksusowych zaliczamy tapicerkę welurową i tapicerkę skórzaną. Charakteryzują się one nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale także wpływają na poprawienie komfortu związanego z użytkowaniem samochodu. Niestety, każdy z powyższych rodzajów tapicerki samochodowej wymaga systematycznego czyszczenia, odpowiedniej pielęgnacji i naprawy, gdy ulegnie uszkodzeniu. Zajmujemy się tapicerstwem samochodowym. Oferujemy wymianę i naprawę tapicerki różnego rodzaju. Gwarantujemy najwyższą jakość świadczonych usług oraz duży wybór materiałów tapicerskich.

Co sprawia, że tapicerka samochodowa ulega uszkodzeniom?

 Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia tapicerki samochodowej, zaliczamy:

  • uszkodzenia mechaniczne (przetarcia, rozdarcia),
  • intensywną eksploatację pojazdu,
  • zaplamienie (pokarmami, napojami, smarem lub innymi substancjami),
  • nieprawidłowe czyszczenie tapicerki (stosowanie środków niedopasowanych do jej rodzaju),
  • odbarwienia powstałe na skutek działania słońca,
  • czas, który powoduje, że nawet wysokiej jakości tapicerka traci atrakcyjny wygląd.

Przyczyną pojawienia się powyższych uszkodzeń tapicerki najczęściej jest nieuwaga podczas przewożenia zakupów, wózków dziecięcych, transporterów ze zwierzętami lub przewożenia psa bezpośrednio na samochodowym fotelu. Uszkodzenia tapicerki powstają także z powodu niewiedzy, gdy m.in. staramy się ratować sytuację, stosując niesprawdzone środki do wywabiania plam i usuwania zabrudzeń. Co więcej, na niekorzyść tapicerki samochodowej działa czas – im dłużej korzystamy z samochodu, tym większe ryzyko, że uszkodzimy nadszarpniętą już zębem czasu tapicerkę.