AB Baster

tel: 531 474 754

Czym kleić tapicerkę by nie uszkodzić materiału?

Strona główna » Czym kleić tapicerkę by nie uszkodzić materiału?

Podejmując się jakichkolwiek prac tapicerskich należy zarezerwować sobie sporo czasu, uzbroić się w cierpliwość i wykazać się wyjątkową precyzją – nawet jeśli są to niepozorne, drobne zabiegi naprawcze. Materiał obicia to element najbardziej przyciągający wzrok – nie wybacza więc żadnych błędów. Najdrobniejsze uchybienia w sztuce tapicerowania, nawet takie, które podczas pracy wydają się błahe, potrafią zepsuć całą estetykę mebla. Warto więc przeciwdziałać takim wypadkom już na poziomie dobierania narzędzi pracy.

Klej w pracach tapicerskich

Jednym ze sposobów montowania tapicerki jest mocowanie materiału za pomocą kleju. Nie jest tajemnicą, że tworzywo klejące powinno pozostać niewidoczne. O ile konieczność ukrycia go jest oczywista, o tyle nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wbrew pozorom to zadanie nie należy do dziecinnie prostych. Krzywe położenie materiału, pęcherzyki powietrza, zacieki widoczne na materiale i przebijająca się wilgoć – to tylko przykładowe konsekwencje nieprawidłowego dobranego kleju i techniki przytwierdzania tkaniny.

Jak wybrać klej tapicerski?

Przed wyborem kleju należy zastanowić się, jaki typ materiału będzie wykorzystywany podczas renowacji mebla – znaczenie będzie miała przede wszystkim jego grubość, gęstość splotu i przepuszczalność powietrza lub cieczy. Innym elementem decydującym o wyborze spoiwa jest rodzaj obijanej powierzchni – a ściślej ujmując, jej funkcjonalność. Czy będzie to raczej element ozdobny, czy raczej często używane krzesło, które powinno być odporne na odkształcanie? Znając już te parametry, warto dobrać do nich klej o odpowiednich właściwościach.

Na co zwrócić uwagę wybierając klej do tapicerki?

Każdy klej tapicerski ma pewne parametry techniczne, na które zawsze należy zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu. Będą one miały wpływ nie tylko na ostateczny efekt estetyczny dokonanej pracy, ale również zdecydują o jej trwałości.

Podczas poszukiwania odpowiedniego spoiwa najczęściej można spotkać trzy sposoby jego dystrybucji:

płynny klej w puszkach, który należy rozprowadzać za pomocą pędzla;

klej gorący – dozowany specjalnym pistoletem;

• klej w aerozolu – rozprowadzany jako spray.

Niezależnie od umiejętności i doświadczenia w posługiwaniu się specjalistycznymi klejami, najchętniej polecany jest ostatni z wymienionych wyżej rodzaj jego dozowania. Opakowania aerozolowe dają dużą kontrolę nad ciśnieniem rozpylania płynu, co znacznie ułatwia pracę z nim, chroniąc przed nałożeniem zbyt grubej warstwy tworzywa.

Po wybraniu najwygodniejszej formy dozowania spoiwa, należy zapoznać się z poziomem jego wsiąkliwości. Im ten jest niższy – tym lepiej. Kleje tapicerskie schną długo, a dodatkowo są dość wilgotne – sprzyja to wsiąkaniu w materiał, przebijając się przez niego i tworząc nieestetyczne zacieki i plamy. Cienka warstwa kleju o niskiej wsiąkliwości zapobiegnie tym problemom.

Wspomniane zostało już znaczenie zastosowania tapicerowanego mebla. Elementy będą często używane – takie jak siedziska – poddawane są naciskom, zmianom naprężenia, odkształceniom. Aby klej sprostał tym wyzwaniom i nie uległ rozkruszeniu, spoina powinna być jak najbardziej elastyczna. Dzięki temu połączenie tworzyw będzie trwałe i odporne na oddziaływanie mechaniczne.

Tapicerowane bywają nie tylko meble domowe, ale również elementy samochodów. W takim przypadku niezbędny jest klej o wysokiej odporności na temperatury. Ten parametr często bywa niesłusznie pomijany, przez co nawet najmocniejszy klej może okazać się nieskuteczny w tak specyficznych warunkach.

Gdzie kupić dobry klej tapicerski?

Kleje tapicerskie oferowane są przez różne sklepy, często wielobranżowe lub budowlane, choć ich wybór nie jest zbyt szeroki. Wiedząc, jak duży wpływ na ostateczny efekt mają poszczególne parametry spoiwa, warto skorzystać z oferty profesjonalnego sklepu tapicerskiego, w którym fachowcy podzielą się swoim doświadczeniem i pomogą w dokonaniu najlepszego wyboru.