AB Baster

tel: 531 474 754

Jakiego sprzętu używają tapicerzy?

Strona główna » Jakiego sprzętu używają tapicerzy?

Usługi tapicerskie cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ jest to szybki sposób na nadanie drugiego życia ulubionym meblom, czy odnowienie zestawu wypoczynkowego bez narażania się na duże koszty. Cenimy ekologiczne wybory, oszczędzamy na wydatkach na dekoracje mieszkania, a tapicerowane meble są trwalsze i bardziej eleganckie od niektórych propozycji w sklepach meblowych. Czym tapicer wykonuje swoją pracę?

Sprzęt dla tapicera

W zależności od wielkości zakładu tapicerskiego specjaliści mogą używać narzędzi ręcznych lub stawiać na automatyzację niektórych etapów odnowy mebli. Należy bowiem pamiętać, że zazwyczaj tapicer podejmuje się nie tylko wymiany tkaniny w krzesłach czy obicia w kanapie, ale odnawia też samą konstrukcję mebla. Potrzebne są mu do tego narzędzia takie jak dłuta, młotki, gwoździe, kołki, nóżki i stopki do mebli.

Większą część stanowią jednak sprzęty niezbędne do przytwierdzenia pianki czy innego wypełnienia tapicerskiego i tkanin. Dlatego pod ręką tapicera znajdują się również pistolety do kleju, zszywacze tapicerskie, zszywki, noże tapicerskie, wyciągacze do zszywek, szydła tapicerskie. Do tego guziki, suwaki, formatki, pinezki i kleje, nici tapicerskie.

Akcesoria tapicerskie

Poza narzędziami i elementami wykończeniowymi niezwykle ważny jest również wybór gąbek i pianek tapicerskich, mat kokosowych, płyt meblowych, podnośników meblowych, sprężyn falistych czy pasów i sznurów, a także poduszek dekoracyjnych. Wszystkie sprzęty dostosowane powinny być do rodzaju tkaniny obiciowej, z której w danym momencie korzysta tapicer.

Do wyboru ma zazwyczaj tradycyjne tkaniny obiciowe (plusz, welwet, żakard, plecionki, bawełnę, len, mikrofazy, poliester), jak i tkaniny techniczne do zadań specjalnych (leżaków, namiotów) oraz samochodowe. Część z tkanin jest ognioodporna, wodoodporna, idealna dla alergików, więc wymagają one narzędzi i sprzętów, które pozwolą na bezpieczną obróbkę. Zszywacz ręczny poradzi sobie z cienkim materiałem, ale pneumatyczny będzie lepszy do skóry czy innych grubszych tkanin.