AB Baster

tel: 531 474 754

Jakie rodzaje materiału są wykorzystywane do obijania mebli?

Strona główna » Jakie rodzaje materiału są wykorzystywane do obijania mebli?

Sposobem na zwiększenie atrakcyjności mebli lub innych przedmiotów użytkowych jest zastosowanie na nich odpowiednio dobranego obicia. Podniesie ono komfortu korzystania z danego elementu, który stanie się o wiele wygodniejszy, a także poprawi jego wygląd, pozwalając na nadanie mu niepowtarzalnego stylu dzięki kolorowi materiału, zastosowanym przeszyciom czy geometrii kształtowanej za sprawą wypełnienia. W tym celu niezbędne okażą się jednak właściwie dopasowane tkaniny tapicerskie. W Krakowie szeroki wybór akcesoriów potrzebnych przy tego rodzaju zabiegach można znaleźć w Zakładzie Tapicerskim Baster, prowadzącym też sprzedaż przydatnych tapicerom artykułów. Przekonajmy się, jakie typy materiałów są szczególnie chętnie używane w przypadku obijania mebli.

Z czego mogą powstawać obicia?

Do obijania mebli używane są materiały różnego rodzaju. Do najbardziej ekskluzywnych, lecz jednocześnie najkosztowniejszych należy dobrej jakości skóra naturalna, właściwie wyprawiona i ufarbowana na wybrany kolor. Zbliżony wygląd oferuje tzw. skóra ekologiczna, będąca natryskiwaną na tkaninową osnowę powłoką z tworzywa sztucznego, która doskonale imituje wyrób prawdziwy, a przy tym jest dużo tańsza. Materiałem dorównującym skórze naturalnej pod względem atrakcyjności i przyjemnej faktury jest tkanina nazywana alcantrą. W wielu meblach używane są grube materiały takie, jak welwet, welur oraz aksamit. Gdy obicie ma być cieńsze i urozmaicone dzięki specjalnemu wzorowi przestrzennemu chętnie sięga się po żakard. Sporo obić jest tworzonych z użyciem odpornych na czynniki zewnętrzne i łatwych w pielęgnacji praz przystępnych cenowo tkanin syntetycznych np. mikrofazy. Zdarza się też niekiedy, że do obić używa się tkanin naturalnych np. grubej bawełny.

Jakie właściwości materiałów obiciowych są najważniejsze?

Materiały obiciowe powinny być wytrzymałe na wytarcie, a także rozciąganie pod wpływem obciążenia i temperatury. Muszą być łatwe do czyszczenia, mało podatne na zabrudzenia czy zaciągnięcie lub przecięcie. Dobrze też, by ich kolor okazywał się trwały. Nie mogą też zabarwiać innych materiałów po zmoczeniu.